2 Haziran 2016 Perşembe

Feleğe takılan çelme, ARABESK!

Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim.. Arabeski çok severim.
Zaten yaşam şeklimden, tepkilerimden, Deep’in tasviriyle atarlı giderli halimden de anlayacağınız üzere arabesk bir durumumda var.
Peşinen söyleyeyim müziğin her dalını seviyorum. Sanat müziği, klasik müzik, enstrümantal, pop, rock amaa arabeskin yeri bir başka.
Hadi tahammül edebilenler için fona bir de video ekleyeyim. Hem dinleyin, hem okuyun.. (Tabi isterseniz zorlama yok)

Peki nedir bu arabesk sevdam? Nereden gelir?

Ortaokul yıllarında tanıştım arabeskle. Ama öyle hafif dozla değil, direk damardan..
İbrahim Tatlıses’ten Kara Zindan, Müslüm Gürses’ten Yıkıla Yıkıla, Ferdi Tayfur’dan İçim Yanar falan dinliyorum. Müzik başlıyor benim gözler devriliyor, bakışlarda bir kayma, bi kendinden geçme durumları..
Tabi aile halkı perişan..
Bizim evde klasik müzik dinlenir, enstrümantal çalar hadi bilemedin sanat müziği..
Hal böyle olunca epey bir sorun yaşadım. Kaç kasetim heba oldu.. Yılmadım hemen gidip yenisini aldım. Son ses walkmanle dinliyorum sabahlara kadar..
Dinledikçe seviyorum, sevdikçe repertuvarımı genişletiyorum.
Bir yandan eleştiriliyorum, bir yandan dışlanıyorum.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da herkesten farklıydım. Ama umurumda değildi. Her sevdiğime yaptığım gibi buna da sahip çıktım.
Yıllarca müzik zevkim sorgulandı. Taa ki arabeskin babaları popüler gruplarla düetler, güncel şarkılardan coverlar yapana kadar..
Baktım bir zamanlar ‘ayyy bunu mu dinliyorsun’ diyenler gidip albüm almışlar..
Kasetleri parçalayan annem Müslüm Gürses dinler olmuş..
Kör ölmüş, badem gözlü olmuş..

Misal aşağıdaki şarkıyı ve diziyi bilmeyen neredeyse yok gibidir. Oysa bir zamanlar kendini jiletleyen varoş kitlenin müziğiydi arabesk…
Şimdilerde ise popüler kültürün zevkleri arasında yerini aldı..
Arap müziğini andıran, genellikle karamsarlığı konu eden müzik türü diye geçer sözlükte..
Arabeski elbette bu tanıma sığdıramam. Arabesk acının olduğu yerde başlar..
Yarası olanların, yarayı kanatarak hatırlatanların, unutmamaya çalışanların müziğidir.
Yaşamın kıyısında olup, dalgasını geçenlerindir..
Feleğe takılan çelmedir, isyandır, karşısında durmaktır.
Kimi derine iter, kimi isyan eder..
İsyanın getirisidir.
Ön yargısı olanlar hadi biraz sıyrılın, ritme kulak verin, sözleri şöyle bi dinleyin..
Kaybolun o sözlerde, göreceksiniz tepkinin dili elbet bir yürekte karşılık bulacaktır.

** Sonuna kadar katlanabilenler içinde bu şarkı gelsin...62 yorum:

 1. Arabesk mi dedi biri :) aman Sabahçı kahvesiyle yatıp kalkardım bir zamanlar artık fazla doz arabeskten zehirleneceğim sandım:) şimdilerde o kadar değil yinede yemek yaparken telefonlu ev istiyor varı yoğu anlamıyor yanmışımmm demeden edemiyorum şimdikiler ne telefonlu evi akıllı ev istiyor Ferdi ağabeyimizin haberi yok:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaaaay hoşgeldin :) Offff sabahçı kahvesi dedin, beni benden aldın:))

   Sil
  2. Ooo birileri sabahçı kahvesini dinliyor :) pop şarkılar 3 cümleden oluşuyor arabesk her zaman ön sıradadır benim için :)

   Sil
  3. :) Acıyı seven milletiz vesselam.

   Sil
 2. Bir okuyucu kaçarak uzaklaşır :)) şaka şaka ama anlamam ben bir türlü kendine eziyet etmenin ne anlamı var.. o şarkıları dinleyen birinin psikolojisi nasıl iyi olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sözleri iyice dinledin mi doğru söyle :)) Annemde senin gibi derdi bi baktım Müslüm Teoman'ın şarkısını seslendirmiş onu dinliyor:) Hangimizin psikolojisi iyi ki.. Hatırım için dinle seveceksin :))

   Sil
  2. Dışarıda olduğumdan dinleyemiyorum eve geçtiğimde bakacağım.. benim ön yargım yok daha önce bir çok kişi tarafından maruz bırakıldım ya bir dinle falan diye dinledim ama sevemedim.. arabesk tarzda müzikler hoşuma gitmiyor mu gidiyor tabii bir çok yabancı şarkı var resmen intihara sürüklüyor :) ama türk arabesklerinde müzik hep aynıymış gibi geliyor sesi aynı titretmeler falan :D hiç mi kimseyi sevmiyorsun dersen funda arar dinlerim denk gelirse o biraz daha kaliteli geliyor :) dinleyenlere laf etmem orası ayrı herkesin zevki, tercihi farklı..

   Sil
  3. Tamam eve geçince bak bakalım.. Sonuncusu zaten arabesk değil. Onu katlananlara ilaçtan sonra içirilen su niyetine ilave ettim :)

   Sil
  4. biraz yoruma boğdum bloğunu ama dinledim. :) Fikrim aynı.. son parçayı severim ama zeki mürenden sonra bir eksik bir tuhaf geldi.. :) şimdi de üç şarkı ben vereceğim son saniyesine kadar benimle aynı performansı göstermeni istiyorum :)

   1- Portishead - Roads
   2- Selah Sue - This World
   3- Devendra Banhart - inaniel

   Sil
  5. Başımla beraber boğmak ne kelime. Devendra Banhart / Selah Sue bende pek severim. Portishead eşliğinde yazıyorum daha önce dinlememiştim buda çok hoşuma gitti:)

   Sil
 3. Arabesk sevenler de yazacaktır, benim gibi arabeski sadece belki de böyle bir yorumda ananlar yanında  O yüzden kısasından her zevke saygım var; ancak bu her zevkin müziğini dinleyebilmek yeteneğine sahip olmak anlamına gelmiyor  Aksine kimyam bozuluyor benim mesela böyle acı soslu müziklerde )) Katlananlara diyeceğim bir şey yok.

  Üstüne üç beş kez Air Supply filan dinlemek gereği duyarsam şaşırmam kulağıma bir hıçkırık gelse müzik diye... Belki yumuşak başka müzikler de iyi gelebilir ille Air Supply olması şart değil… Klasik müzik de iyi gider.

  Videoları izledim. Hiçbirini duymamıştım. Sondaki şarkıyı biliyorum. O arabesk değil galiba. Değil mi?

  Ortaokul yıllarına ait anlatım ilginçti. Aile müzik kültürü ile çatışmaya girilen o zamanları okumayı isterdim. Belki okuruz da.

  Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) Yok sondaki şarkı arabesk değil Zeki Müren söylemişti bir zamanlar Selami Şahin bestesidir. Onu katlananlara ödül olarak ekledim:) Ailenin sadece müzik kültürüyle değil, genel kültürüyle de çatışıyorum:) Dediğin gibi belki bir daha ki yazıda anlatırım, sevgiler. ** Buda benden sana gelsin çok severim https://www.youtube.com/watch?v=ZYhZVqODYsI

   Sil
  2. Çok severim. Çok iyi bir önsezi :) Çok iyi gitti. Çok teşekkürler Yağmur :)))

   Sil
  3. Rica ederim bende çok severim :))

   Sil
 4. Ben de böyle bir yazı yazmaya hazırlanıyordum. Taslaklarda duruyordu. Başlık doz aşımı arabesk. :)

  Keyifle okudum hissettiklerini o dışlanmalarını falan da çok iyi anlıyorum çünkü ben de yaşadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi ya:) Sen yazdıysan o taslak olmaktan çıkmıştır hemen yayınla da okuyayım.. Sevdiklerini de ilave et mutlaka dinlemek isterim.

   Sil
 5. arabesk sevmiyorum diyen her türkün içinde mutlaka arabesk seven bir taraf vardır, ha dinlemiyorsa eğer acı çekmemiştir henüz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve buda mümkün değildir :)

   Sil
  2. yaa yağmur aşk acısı çekyon dicem sevgiin varmış, dertleşesm geldi be

   Sil
  3. :)) Buyur bacım seni dinliyorum anlat derdini..

   Sil
  4. deveye diken insana ..., derdim bu o insanlar için üzülmeyi nasıl bırakıcam , dün konuştuk daha terkedemeyen terkedilince depresyonun dibini gören ne ilk ne de son insan (arkadaş, sevgili,dost hepsi için aynı)

   Sil
  5. Bunun için ben müsait zamanda sana özel bir destan yazayım en iyisi. Bu yorumla olacak iş değil.

   Sil
  6. anlaştık, bekliyor olacağım :))

   Sil
 6. Ben pek sevmiyorum yaa acıları yatıştıran bir yanı olduğunu da düşünmüyorum daha çok yarayı kanatır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yarayı kanatacaksın, o kan bi akacak zaten.. Unutmamak için dinleyeceksin :)

   Sil
  2. niye kanatıyoruz yani niye ya off, damarı sökme ihtimali yok mu

   Sil
 7. Arabesk deyince neden aklıma ilk önce "Buika" gelir bilmem :))
  Neyse kaynatmayayım ;)
  Ben müziğin her türlüsünden severim. Öyle arabesk neymiş ıyhh, Türkü mü? aman aman falan yapmam yani.
  Emek verilen bir şeyi kaliteli, kalitesiz diye ayırmak da doğru mu bilmem ama arabeskin de kalitelisi ve kalitesizi var benim gözümde, işte o kaliteli olan kesimini severim, severek de dinlerim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buika diyince benimde aklıma 'Fado' gelir ki pek severim. Müzik iyidir ya :))

   Sil
 8. Arabesk dahil kulağıma, yüreğime iyi gelen her müziği severim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sandığım kadar tepki almadı arabesk tercihim, ne güzel dinleyenler varmış. Ben de müzikte çeşitliliği seviyorum.

   Sil
 9. Bir arabesk sever değilim galiba ama dinleyene karışmak ne haddime. Olunca da bunu hemen kapatın demem tabii ki.
  Canım yorumuna üzüldüm ama iyi ki yazmışsın. Bazen takipteyim zannediyor insan. Çok şaşırdım. O kadar çok kişi var ki listemde. Takipten çıkma yapman ki hiç. Hemen takibe aldım bay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin Sevdican sevindim gelmene:)

   Sil
 10. Sözüm yok artık nereden geliyor sanıyorsun :) Bzim aile komple arebeskçi onlara aykırı olan bendim çoğu zaman yine de her ikisi de çok değerli :D Cengiz kurtoğlunu da dinliyorsan numaramı vereceğim sana ruh ikizim olduğuna kanaat getiriyorum çünkü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman sana şöyle söyleyeyim, yıllardııııır küllenmiş aşkın var bendeee, aşkın mekan kurmuş yanan gönlümdeee:)) Cengiz Kurtoğlu sevilmez mi be ölürüm:))

   Sil
  2. Ya e-postanı yaz numaramı vereyim :D

   Sil
 11. Hayat felsefem hep "her koşulda iyiyi gör, gülümsemeyi ihmal etme." olduğu için dinleyemiyorum arabesk. Dinleyenlere kesinlikle karşı değilim ama ben dinleyince böyle daha çok karamsar oluyorum ve sevmiyorum o halimi. Tabi bazı damar şarkılarım vardır, hüzne boğulmak istediğim zamanlar için, orası ayrı. :) Kimse kimsenin beğenisine, zevkine karışmamalı bence. :)
  Yine keyifli bir yazı olmuş.
  Kalemine,ellerine, emeğine sağlık! :)
  Kocaman sevgilerimle!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Cansu bende merak etmeye başlamıştım seni..enerjini düşürüyorsa hiç dinleme sen, bende de sana sevgiler.

   Sil
 12. Ben her müzik dalını dinlerim fakat arabesk dinlemeye başladığım zaman bi değişik oluyorum hüzünleniyorum falan. ( geçenlerde sigarayı bıraktım kuzenim geldi arabesk şarkıyla birlikte 1 hafta sigara orucumu bozdurdu helal olsun kendisine :D) o nedenle fazla dinlemem. genellikle rock metal tarzı müzikler dinlerim aşk yok sevgi yok dünya var yaşam var yaşamın her hali var. yaşanmışlık değil de yaşamaya yönelik bir tarz gibi geliyor ki arabesk cover ları hariç hüzünlü rock parçaları da var. ama beni benden alan o elektro gitar sesi :D ondandır bu rock sevdası sanırım. dışlanmışlıktan bahsedersek o benim şte tarzımdan dolayı kimsedinlemiyor kimse :(

  eğer sabredebilir ve dayanabilirseniz buyurun :D

  https://www.youtube.com/watch?v=EcnR2Pvb5Bk

  eğer zorsa onu dinlemek
  https://www.youtube.com/watch?v=l-bnyaojKaI

  :D kim dışlanıyor görelim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya bu müthiş bişey ba-yıl-dım. Benim acilen bunu edinmem gerekiyor, kafamdaki sesleri duymamam için ideal. Çok teşekkür ederim gerçekten çok beğendim. (Sigarayı bi daha dene yada boşver:)))

   Sil
  2. hangisi içindi bu.2 tane parça attım :D (çok merak ettim :D)

   Sil
  3. İlki için dedim 2. yi açamadım malesef.

   Sil
  4. Şuan ikinci parçayı dinliyorum bu da güzel ama ilki müthişti. Güzel keşifler oldu benim için teşekkür ederim.

   Sil
  5. Bana göre şu anda en iyi gitarist selim abi. 2. si de bana göre en iyi söz yazarı. :D

   Sil
 13. Bu başlıklı, bu videolu yazıya içimizden biri, buraya yorum yazanlardan yani; hadi diyelim ki ben bir şarkı tutsaydım... Ne olurdu o? :))) Ve dip not: Doğru, her zaman akla ilk gelen değildir; yaygın kimi söylemlerde haksızlık edilerek anıldığı gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke bir ipucu olsaydı yada harf satın alabilir miyim?:))

   Sil
  2. Ben tutacaksam eğer, elbette arabesk olamazdı. Türkçe olması uygun. Eski olurdu galiba. Güngörmüş biri söylese iyi olurdu. Böyle tavırları olmasa da konumu babacanvari. Ve şarkıların anlamını anlatırdı galiba şarkısında. Aklıma gelenler böyle şeyler şu an. Bu kumaştan bir şarkı çıkar mı bilmem :)

   Sil
  3. O halde Tanju Okan Kadınım gelsin mi? :))

   Sil
 14. Ben de dinlerim, bu müziğin de klasikleri var. Hatasız kul olmaz, Tarkan yorumuyla daha da hoşuma gitti. Müslüm Gürses'in de sevdiğim şarkıları var. İbrahim Tatlıses'ten de. Başka türlüsü de vardır belki ama delikanlı müzik tarafı hoşuma gidiyor. Caz da dinlerim, küçük dozlarda metal-rock da. İyi yapılan mesajı da güzel olan her müzik dokunuştur. Eline sağlık değil bu sefer kulağına sağlık. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim hoşuna gittiyse ne mutlu, sevgiler.

   Sil
 15. İlham verdin bana, bir yazı da ben yazayım arabeskle ilgili.

  Özetle düşüncem şu: Orta Doğu kafası çarpık bir din anlayışıyla ,sessizce ve kolayca sömürülmek hatta sömürüden zevk almak mekanizması ile çalışıyor. Bu kafanın yarattığı en bariz gerçeklik ise ''kurban'' psikolojisi. Orta doğulu hep kurbandır, çaresizdir, kader mahkumudur, batsın bu dünyadır. Arabesk müzik de bu anlayışın milyonlara yayılmasında ciddi rol oynamıştır.

  Bu kültürün tam göbeğinde doğdum, Türkan Şoray'ın gecekondulu filmler ine, Bulut Aras'la oynadığı Sultan'ına hastayım. Beyaz Türk filan değilim yani. Kurban bilincini göklere çıkardığı için arabesk müziğin bayağı hallerini sevmiyorum ve fakat Müslüm'ün Nilüfer'ini veya Hangimiz Sevmedik'ini sevmemek mümkün mü??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da olur :) Düşüncelere saygım sonsuz. Elbette sen de yaz arabeski güzel konudur bana göre, keyifle okurum. Sevgiler,

   Sil
 16. Ben genelde her müziği dinlerim genelde 90'lı yılların müziklerini dinleri. Fakat Ferdi Tayfur'un yeri çok ayrıdır hemen hemen bütün müziklerini biliyorum. Ben o zamanlar küçüktüm tabi benim abim hep kasetlerinin orjinalini alırdı ( o zamanlar kaset vardı :) ) bir çok filmini de izlemişimdir Ferdi Tayfur'un.

  Elinize sağlık güzel paylaşımdı teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene çok sevindim. Ferdi Tayfur'un yeri bende de ayrıdır. Öyle acılı söyler ki yüreğe dokunur. Gülden Karaböcek'ten de dinledim bu şarkıyı o da güzel söyler ama Ferdi bir başka:)

   Sil
 17. Ek olarak, Ferdi Tayfur'un bu şarkısını bir de Gülden Karaböcek ten dinlemenizi tavsiye ederim. Ferdi Tayfur kadar olamasa da o da güzel söylüyor.

  YanıtlaSil
 18. Ben koyu bir hayrani olmasam da sevdigim arabesk sarkilar var. Orhan gencebay severim mesela.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıyıdan köşeden seviyoruz hepimiz:))

   Sil
 19. Güzel bir paylaşım olmuş. Yorumların hepsini okudum. Bazılarının göklere çıkardığı parçalar diğerlerinde aynı etkiyi yaratmıyor. Hatta itici bile gelebiliyor. Ben arabeskin müziğini seviyorum sanırım. Bazılarını sözleri de güzel tabii. Ancak ıstıraaap çemberiii sardııı beni kollaaarııı tarzındaki jiletlik sözlere mesafeliyim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi kimi göklere çıkarıyor kimi yerin dibine sokuyor. Hepimizin zevkleri farklı farklı. Ben sadece hepimizin özünde az da olsa arabesk olduğunu anlatmak istedim. Istıraaap çemberiii :)) de somurtkan yüzümü güldürdü teşekkür ederim, sevgiler.

   Sil
 20. Çok nadirde olsa dinlerim ama bir türlü "evet bu tarzım" diyebileceğim bir müzik türü olamadı. Ama coverlar konusunda haklısın.Bende her ne kadar sevmesem de bu şarkıları, coverları olunca çatır çatır dinliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Çok sevmesemde Allah'tan cover var yoksa hala dinlemek için mücadele veriyor olacaktım :)

   Sil